A Világ Egészségügyi Szervezete (WHO), az Európai Unió (EU) és a Spanyol Gyermekgyógyászati Társaság Szoptatási Bizottsága (AEP) az első 6 hónapban kizárólagosan anyatejet ajánlanak, és azt követően, az anyatejet javasolják szilárd ételekkel kiegészíteni, de megtartani mellette az anyatejet legalább 2 éves korig, vagy még tovább, pontosabban addig, ameddig anya és baba szeretnék.
Az anyatej védőhatása közvetlen arányban növekszik a szoptatás időtartamával. A kultúrális előítéletek ellenére sok anya továbbra is választja a szoptatást 2 évnél hosszabb ideig. Ez a természetes dolog, korábban biológiai normának számított.
Néhány szerző összefüggést talált a hosszan tartó szoptatás és a fogszuvasodás kialakulása között, és sok anyát tévesen arra ösztönöznek, hogy korábban leszoktassák gyermekeiket az anyatejről.
Más okok mellett figyelembe kell vennünk, hogy ha az anyatej okozná a fogszuvasodást, akkor prehisztorikus populációkban találhattunk volna rá bizonyítékot, de ez nem így történt. Másrészt, az emberek körében a fogszuvasodás előfordulása jóval magasabb más emlősökhöz képest, ami azt sugallja, hogy más tényezőknek is szerepe lehet ebben, nem csak az anyatejnek.
A fogszuvasodás fisiopatológiájának és kockázati tényezőinek bemutatása után elemezzük az anyatej fontosságát, valamint összetételét, amely gazdag olyan elemekben, amelyek elősegítik a remineralizációt és a védelmi tényezőket.
Hogyan alakul ki a fogszuvasodás?
Az első gyermekkori fogszuvasodás (CPI) egy krónikus és fertőző betegség, melynek összetett és többtényezős etiológiája van. A fogfelszín demineralizációja következményeként lép fel. A szájban lévő baktériumok lebontják a fogra rakódott glükózt, tejsavat termelve, csökkentik a pH-t, és ez az alacsony pH (5,5 alatt) felelős a demineralizációért.
Ezért a fogszuvasodás kialakulásához több feltétel szükséges:
Az anyatej tulajdonságai
Az anyatej biológiai szempontból nagyon összetett folyadék, aktívan véd és immunmodulál. Figyelembe kell venni a különböző összetevőit, amikor az anyatej szájüregi egészségre mért hatását vitatjuk:
Mindezek az összetevők és azok fiziológiai hatásai magyarázzák, hogy az anyatej önmagában nem kariogén, inkább éppen ellenkezőleg, megelőzi a fogszuvasodás kialakulását.
A szoptatásnak van-e valamilyen kapcsolata a fogszuvasodás kialakulásával? Milyen bizonyíték áll rendelkezésre?
Azok a tanulmányok, amelyek arra a következtetésre jutottak, hogy a hosszú távú szoptatás növeli az első gyermekkori fogszuvasodás (CPI) kockázatát, gyakran nagy módszertani hiányosságokkal rendelkeznek, és nem veszik figyelembe e betegség patogenézisével kapcsolatos tényezőket.
Másrészről gyakran előfordul, hogy a szakemberek álláspontját személyes vélemények, tapasztalatok vagy előítéletek befolyásolják a hosszú távú szoptatásról.
A tudományos evidenciákra épített irodalomáttekintés eredményeként megállapítható, hogy a legfontosabb tanulmányok, amelyek a területen készültek és magas minőségűek a tervezésük alapján: egy véletlenszerű klinikai vizsgálat (Kramer 2007), 4 áttekintés (Valaitis 2000, Ribeiro 2004, White 2008 és Lavigne 2013), 3 kohorsz tanulmány (Lida 2007, Arora 2011, Hong 2014) és 3 keresztmetszeti tanulmány (Mohhebi 2008, Nunes 12 és Nobile 2014) arra a következtetésre jutnak, hogy NINCS TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉK arra vonatkozóan, hogy ez a kapcsolat fennáll, és rámutatnak sok tanulmány alacsony minőségére a témában. Másrészről, nem találtak olyan tanulmányt, amely bizonyítaná, hogy a korai elválasztás csökkenti a fogszuvasodás kockázatát.
Szintén különösen informatív a különböző antropológiai tanulmányok eredményei, köztük Dr. Palmer munkái, aki a washingtoni Smithsonian Természetrajzi Múzeumban található prehisztorikus időkből származó gyermekek koponyáit vizsgálta (amikor a csecsemők egyetlen tápláléka az anyatej volt, és mindig hosszan tartott a szoptatás), és kimutatta, hogy a vizsgált tejfogak többségében nem volt fogszuvasodás.
Fontos megjegyezni, hogy a szoptatás során a mellbimbó a baba szájának végén helyezkedik el, a kemény és lágy szájpadlás közötti határon, így nem érinti a fogakat, és amikor a mellet masszírozza a baba, a tejet azonnal lenyeli. Másrészről, a komfortszopi során, ha a mellet nem masszírozza a baba nyelve, akkor a tej nem áramlik folyamatosan. Habár a baba elalszik a mellbimbóval a szájában, a tej nem folyik közben, ha a baba nem szopizik. Ha pedig szopizik, azonnal nyeli is le. A cumisüvegből történő etetés esetén azonban fennáll ez a kockázat, hogy a baba elalszik a cumisüveggel a szájában, hiába nem szívja, folyik a tápszer.
Milyen kockázatokkal jár a szoptatás hiánya a szájüregi egészségre?
A szoptatás hiánya növeli a szájüregi egészséggel kapcsolatos kockázatokat, beleértve a szopás-nyelés-légzés funkció zavarát, mivel az izomfejlődés részleges lehet. Szintén befolyásolja a jövőbeli szájüregi funkciók érését, növelve a nem megfelelő nyelés, szájlégzés, rágási diszfunkció, beszédhangok képzésének nehézségei stb. kockázatát.
Azoknak a gyermekeknek, akiket nem szoptattak, nagyobb a kockázata a rendellenességeknek, különösen az nyitott harapásnak. Azonban azoknak a gyermekeknek, akiket szoptattak, minél hosszabb ideig táplálják őket az anyatejjel, annál kevésbé szopják az ujjukat vagy használnak a cumisüveget. Ismert tény, hogy fordított összefüggés van a szoptatás ideje és a káros szájüregi szokások között, mivel a csecsemő a szoptatáson keresztül fedezik komfort szopi igényüket. Ezek alapján a szoptatás támogatása kulcsfontosságú a szájüregi egészség elősegítésében.
Következtetések
NINCS TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉK arra vonatkozóan, hogy a szoptatás és a fogszuvasodás között van-e kapcsolat, DE az anyatejnek bizonyítottan pozitív hatása van az egészségre, ideértve a szájüregi egészséget is.
Ezért:
Minden egészségügyi szakember, ideértve a fogorvosokat is, felelősséggel tartozik a SZOPTATÁS VÉDELME ÉS PROMOTÁLÁSA iránt, támogatva az WHO ajánlásait, és frissített, bizonyítékokon alapuló üzeneteket kell nyújtania.
Az erőfeszítéseknek arra kell irányulniuk, hogy a gyermekkor korai szakaszában kiemelten kezeljék a szájhigiéniát, tanácsot adjanak a szülőknek azáltal, hogy csökkentsék a gyermek cukorfogyasztásának gyakoriságát, és arra ösztönözzék őket, hogy kerüljék a gyermek szájára adott puszikat, étel fújását vagy étel kóstolást, különösen, ha aktív fogszuvasodás van jelen.
Határozottan közvetítenünk kell az ANYATEJ ÉS SZOPTATÁS összes előnyét, általában nézve és különösen a szájüregi egészségre gyakorolt hatását kiemelve is.
Semmilyen tudományos alapja nincsen annak az állításnak, hogy a hosszútávó szoptatást fogszuvasodást okoz. Lekicsinyli a szoptatás előnyeit, bűntudattal terheli azokat a anyákat, akik úgy döntenek, hogy két évnél tovább szoptatnak, és másokat eltántorítanak attól, hogy folytassák, rossz tanácsok miatt vagy indokolatlan nyomás miatt, elmulasztva ezzel a hosszú távú szoptatás előnyeit.
Forrás: https://www.aeped.es/comite-nutricion-y-lactancia-materna/lactancia-materna/documentos/lactancia-materna-y-caries
Irodalomjegyzék:
pürés hozzátáplálás, blw, hozzátáplálás
Miért téves azt gondolni, hogyha egy baba lassan gyarapszik anyatejesként, akkor 4-5 hónaposan el lehet/ kell kezdeni a hozzátáplálást? 📈
Popular
Nagyon relatív, nagyban függ a baba életkorától. A kezdeti non-stop szopizások
Popular
A felkészülés a sikeres szoptatásra már a várandósság alatt kezdődik. A hiteles információ a szövetségesed a felkészülésben és később a szoptatásban is.